Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, dijital pazarlamanın vazgeçilmez parçalarından biridir. Büyük, küçük birçok firma ve sektör tarafından sosyal medyanın gücünden yararlanılmaktadır. Sağlık alanı da bu alanlardan yalnızca biridir. Ancak doktorlar ve sağlıkçılar için yapılan sosyal medya yönetimi reklam yasakları bulunmasında dolayı diğer sektörlere göre farklılık göstermektedir. Doktorlar için yapılacak sosyal medya yönetiminde reklam yasaklarına mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi halde yüklü para cezaları ile karşılaşılabilir. Bu yazımda doktorlar ve sağlıkçılar için sosyal medya kullanımının öneminden, sağlıkçılar için sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağından, nelere dikkat edilmesi gerektiğinden ve yasalara uygun olarak nasıl dijital çözümler üretilebileceğinden detaylı olarak bahsetmeye çalışacağım.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Kullanımı Neden Önemlidir?

Dünyada ve Türkiye’de internet kullanımı oldukça yaygındır. İnternet kullanıcıları arasında ise sosyal medya kullanımı oldukça yaygındır. We are social ve Hootsuite ortaklaşa olarak her sene tüm dünya ve ülkeler bazında internet ve sosyal medya kullanımına yönelik detaylı bir rapor yayınlamaktadır. Bu rapor dünya çapında kabul görmektedir.

Raporda Türkiye ile ilgili yer alan veriler şu şekildedir; (1)

Türkiye’de 16-64 yaş aralığında bulunan bireyler ortalama olarak 7 saat 29 dakika internette vakit geçirmektedir. Dünya ortalamasına bakıldığında ortalamanın 6 saat civarında olduğu görülmektedir. Yani Türkiye’de internet kullanımı dünya ortalamasından fazladır.

Türkiyede-internet-kullanımı
Türkiye’de İnternet kullanımı

Raporda Türkiye’de sosyal medya kullanımı ile ilgili analizlere bakıldığında 16-64 yaş arasındaki bireylerin ortalama olarak 2saat 55 dakika sosyal mecralarda vakit geçirdiği görülmektedir. Ayrıca nüfusa oranla 13 yaş üzeri bireylerin %81 inin aktif olarak sosyal medya kullandığı görülmektedir. Dünya ortalaması ise 2 saat 24 dakikadır.

Türkiyede sosyal medya kullanımı
Türkiye’de sosyal medya kullanımı

Ayrıca rapordan elde edilen verilere göre sosyal medya kullanıcılarının %44 ü bu mecraları iş amacıyla kullanmaktadır. İş amacıyla reklam verilen mecraların başında ise Türkiye’de %57 ile instagram gelmektedir.

Türkiyede Reklam Amaçlı İnstagram Kullanımı
Türkiye’de Reklam Amaçlı İnstagram Kullanımı

Araştırmanın tamamına erişmek için tıklayınız.

Araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin büyük çoğunluğu internet ve internet kullanıcılarının ise büyük çoğunluğu sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Sosyal medya uygulamalarından İnstagramın ise iş ve reklam amaçlı yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir.

Doktor ve sağlık çalışanlarının yaptığı tedavileri insanlara duyurması ve potansiyel hastalarına ulaşması için sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor ve sağlıkçıların mutlaka sosyal medyada yer alması ve bu platformları aktif olarak kullanması önerilmektedir. İnternet kullanıcıların birçoğu instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden tedaviler hakkında araştırma yapmaktadır. Etkili bir sosyal medya yönetimi ile araştırma yapan kişilerin sizi ve kliniğinizi bulmasını, sizden hizmet almasını sağlayabilirsiniz. Online uygulamalar ile sağlıkçıların böyle büyük bir kitleye ulaşma imkanı olacağı sanal bir muayenehaneye sahip olabileceğini söylemek yerinde olacaktır. Bu nedenle sosyal mecralar oldukça önemlidir

Doktorlar ve Sağlık Çalışanları İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Evet. Sosyal medyanın neden gerekli olduğundan bahsettik. Şimdi de bu sosyal medya platformlarının nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Sosyal Medya Profillerini – Hesapları İşletme Hesabı Olarak Açılmalıdır.

Sosyal medya hesapları mutlaka işletme profili olarak oluşturulmalıdır. Aksi halde reklam vermek, istatistikleri takip etmek mümkün olmamaktadır. İşletme hesabı olarak oluşturulan profillerde hesabınızı ziyaret eden kitleyi analiz etme imkanınız bulunmaktadır. Böylece sizi hangi şehirden, kaç yaş aralığında, hangi cinsiyetten kişilerin takip ettiğini, takipçilerinizin ne tarz gönderilere daha çok ilgi gösterdiğini, takipçilerinizin sizinle en çok hangi saatler arasında iletişim kurduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu veriler etkili bir sosyal medya stretejisi planlanması açısından önemlidir. Analizler doğru yorumlanarak takipçilerle daha etkili ve sonuç odaklı bir iletişim kurulabilir. Örneğin takipçilerinizin ne tarz içeriklere ilgi gösterdiğini tespit ederek, yeni içeriklerinizi bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz. Yani kısaca takipçi kitlenizi detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Takipçilerinizin isteklerini anlamak yeni takipçiler yani potansiyel hasta kazanmak açısından önemlidir. Sizi hangi yaş aralığından, hangi şehirden, hangi cinsiyetten insanların takip ettiğini bilirseniz reklam çalışmalarınızı da bu şekilde optimize edebilirsiniz. Bu sayede sosyal medya kanalları üzerinden verdiğiniz reklamlardan maksimum hasta dönüşü alabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya hesapları oluşturulurken mutlaka diğer sosyal medya mecraları ve web sitenizle entegre olmalıdır. İletişim bilgileriniz en kolay şekilde ulaşılabilir olmalı. İnternet ve sosyal medya kullanıcıları için hız ve kolay ulaşılabilirlik oldukça önemlidir. Bu nedenle hem sosyal medya, hem web siteniz hem de google haritalar gibi platformlarda kolay ulaşılabilir olmalısınız.

Google harita kaydınızı birkaç dakika içerisinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Google harita kaydı nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız.

Hedef Kitle Analizi Yapılmalıdır.

Etkili bir sosyal medya yönetimi için en önemli hususlardan birisi hedef kitlenin doğru anlaşılmasıdır. Hedef kitle ne kadar iyi analiz edilirse hem reklamlardan hem de içerik üretiminden o kadar etkili sonuç alınabilir. Paylaşılan içerikleri kimlerin beğendiğini, hesabınızı kimlerin takip ettiğini vs gibi bilgileri analiz ederek sosyal medya çalışmalarından daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Örneğin daha önce reklam çalışmasını yaptığım ahşap ürünler satan bir firma için instagram üzerinden oldukça düşük bir bütçe (70 TL) reklam vermiştik. Normalde yıl içerisinde neredeyse 100 adet sattığı üründen reklam çalışması ile bir hafta içerisinde 120 adet satış yapmıştı. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi sayesinde düşük bütçe ile maksimum dönüş almış olduk.

İçerik Üretim Takvimi Oluşturulmalıdır.

Sosyal medya yönetimi yaparken mutlaka içerik takvimi oluşturulmalıdır. Her mecranın paylaşım sıklığı ve paylaşım tarzı farklıdır. Bunun için her platform için içerik takvimi ayrı ayrı oluşturulmalıdır. Örneğin İnstagram için günde birkaç paylaşım yapılması uygundur. İnstagram da dikkat çekici görsel ve videolar paylaşılmalıdır. Youtube da ise video içerikler paylaşılmalıdır. Ve bu içerikler günlük değil haftalık ya da aylık olarak planlanmalıdır.

Ayrıca içerik takvimi oluştururken mutlaka takipçilerin yorum, eleştiri ve soruları dikkate alınmalıdır. Bu sayede doktorlar ve sağlıkçılar hastaları ile etkileşim içerisinde olabilirler. Sağlık alanında sosyal medya kullanıcıları için sorularının cevaplanması, doğru bilgiyi almak ve hızlı bir şekilde etkileşime geçmek önemlidir. Bu nedenle içerikler hazırlanırken çok fazla tıbbi dil kullanılmadan, hastalık ve tedaviler hakkında bilgi vererek içerik üretilmelidir. Ayrıca hastalardan gelen soru ve yorumların kısa sürede cevaplanması potansiyel hastalardan dönüş alınmasını sağlamaktadır.

Sağlık alanında içerik üretirken öncesi sonrası görseller ve hasta memnuniyetini paylaşmak olumlu dönüşler alınmasına katkı sağlanmaktadır. Ancak bu tür paylaşımlar yaparken hastadan izin alınmalı ve hastanın kimliği gizli kalacak şekilde görseller oluşturulmalıdır. Ayrıca sosyal medya içerikleri oluşturulurken yasalar mutlaka göz önüne alınmalıdır. Ya kendiniz yasaları detaylı bir şekilde incelemeli ve ona göre bir paylaşım takvimi oluşturmalısınız. Ya da profesyonel birinden destek alabilirsiniz. Sağlık alanında ki yasaları detaylı şekilde incelemek için tıklayınız. (2)

Sağlık alanında yasalara uygun dijital çözümler ve sosyal medya yönetimi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar

  1. https://wearesocial.com/digital-2020
  2. https://www.fittymedia.com/saglik-sektorunde-yasalara-uygun-dijital-cozumler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön